Barkod etiketleri yazdırılarak ürün hakkında stok, envanter, fiyat gibi birçok bilgi bilgisayar ortamına iletilmektedir. Bununla birlikte büyük üretim şirketleri bu ürünleri bilgisayar sistemleri üzerinden kolaylıkla takip edebilmektedir. Barkod yazıcılar direkt termal ve termal transfer gibi çeşitli baskı teknolojilerine sahip olarak farklı modellerde üretilmektedir. Büyük endüstriyel tipte barkod yazıcılar kullanılabildiği gibi ufak boyutlarda taşınabilir barkod yazıcılar da kullanılmaktadır.

 Barkod Yazıcı Avantajları

 Barkod yazıcılar, kullandıkları teknolojiye göre standart yazıcı cihazlardan ayrılmaktadır. Barkod yazıcılar kullandığı termal teknoloji ile ribon kâğıdı ya da etiket kağıdını yakarak baskı görevini yerine getirmektedir. Standart yazıcılara göre baskı maliyetleri oldukça düşüktür. Standart yazıcılara göre baskı işlemini daha kısa sürede ve daha seri şekilde gerçekleştirmektedir. Kısa bir sürede pek çok etiket basma işlemi yerine getirilebilmektedir. Standart yazıcılarda kartuş ve toner gibi malzemeler baskı kalitesini düşürebilirken, termal barkod yazıcılar da böyle bir problem oluşma ihtimali oldukça zayıftır. Barkod yazıcıları tüm ürün bilgilerine otomatik bir şekilde ulaşılmasında oldukça avantajlı bir modeldir. Barkod yazıcılar pek çok ürün üreten firmalara oldukça büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden günümüz endüstrisinde birçok firma ve sektör tarafından kullanılmaktadır.

 

Barkod Yazıcı Özellikleri

 

Barkod yazıcı, teknolojik bir sistemle üretilmiş baskı aracıdır. Günümüzde birçok sektörde kullanılan barkodların yazımında bu cihazlardan faydalanılmaktadır. Barkod yazıcılar direkt termal ve termal transfer gibi iki farklı teknolojiye sahiptir. Direkt termal teknolojide ısı etiket kağıdına aktarılmakta ve kâğıt yakılarak barkod üretilmektedir. Termal transfer yönteminde ise ısı ribon film kağıdını eriterek baskı işlemini yerine getirmektedir. Yazıcılar bu iki özellik ile birbirinden ayrılmaktadır.

Egen Barkod Etiket San.Tic.Ltd.Sti.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Atatürk Bulvarı 13.Cadde,

 Mutfakcılar MUTSAN Başakşehir Mahallesi Sanayi İstanbul TR,

 İkitelli Cd No:24 D:Sitesi 10.Blok, 34306 Başakşehir

TEL: 02126591515