İstanbul
21 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.19
 • ALTIN
  2492.2
 • BIST
  10739.94
 • BTC
  64678.51$

Yanık'tan Demokrasiye Vefa

Yanık'tan Demokrasiye Vefa
Osmaniye Milletvekili Derya Yanık, 27 Mayıs Darbesi'nin 64. yıldönümünde Adnan Menderes ve arkadaşlarını anarak demokrasi mücadelesine vurgu yaptı.

27 Mayıs 1960 Darbesi'nin 64. yıldönümünde, Osmaniye Milletvekili Derya Yanık, X hesabında Anadolu Ajansı'nın hazırladığı Adnan Menderes görselini paylaşarak, Türk demokrasisinin yaşadığı bu karanlık dönemi bir kez daha hatırlattı ve demokrasinin önemine vurgu yaptı.

Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idamlarıyla sonuçlanan 27 Mayıs Darbesi, Türk siyasi tarihinin en acı olaylarından biri olarak hafızalarda yerini koruyor. Demokrat Parti'nin genel başkanı ve Türkiye'nin 9. Başbakanı olan Menderes, demokrasi mücadelesiyle Türk halkının gönlünde önemli bir yere sahip.

Milletvekili Derya Yanık, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "27 Mayıs 1960 Darbesi, merhum Menderes, Polatkan ve Zorlu’nun idamlarıyla kana bulanmasının yanı sıra kendisinden sonra gelen tüm darbeleri de doğuran karanlık bir başlangıçtır. Türk demokrasisinin itibarını iade için emek veren herkese saygı ve minnetlerimi sunuyorum. Merhum Menderes ve arkadaşlarına rahmet diliyorum."

Yanık'tan Demokrasiye Vefa

1899 yılında Aydın'da doğan Adnan Menderes, 1946 yılında Celal Bayar, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan ile birlikte Demokrat Parti'yi kurarak siyasi hayatında önemli bir dönemece girdi. 1950 seçimlerinde büyük bir zafer kazanarak başbakanlık görevine gelen Menderes, Türkiye'de birçok demokratik reform gerçekleştirdi.

1960 yılında askeri darbe ile devrilmesi ve ardından idam edilmesi, Türkiye'de demokrasiye vurulan en ağır darbelerden biri oldu. 1961'de gerçekleştirilen yargılamalar sonucu 17 Eylül'de idam edilen Menderes, Türk siyasi tarihinin simge isimlerinden biri haline geldi.

Derya Yanık'ın Mesajı

Derya Yanık'ın, 27 Mayıs Darbesi'nin yıldönümünde yaptığı bu anlamlı paylaşım, Türk demokrasisine olan bağlılığını ve demokrasi mücadelesinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Yanık, mesajında demokrasi uğruna canlarını feda eden Menderes ve arkadaşlarını saygıyla anarken, demokrasiye emek veren herkese minnetlerini sundu.

Demokrasiye Adanmış Bir Hayat

Adnan Menderes'in demokrasi yolunda attığı adımlar, Türk halkının gönlünde derin izler bırakmıştır. Milletvekili Derya Yanık'ın da belirttiği gibi, Menderes ve arkadaşlarının demokrasi uğruna verdikleri mücadele, kendisinden sonraki nesillere ilham kaynağı olmuştur.

27 Mayıs 1960 Darbesi'nin 64. yıldönümünde, Osmaniye Milletvekili Derya Yanık'ın paylaştığı anlamlı mesaj, Türk demokrasisinin yaşadığı zorlukları ve kazanımları bir kez daha gözler önüne serdi. Adnan Menderes ve onunla birlikte demokrasi uğruna canlarını feda eden tüm kahramanlar, her zaman hatırlanacak ve saygıyla anılacaktır. Türk demokrasisinin itibarını yeniden kazandırmak için emek veren herkesin çabaları, her zaman minnetle anılacaktır.

Menderes

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!